Projekta mērķis: Izmantojot pirmreizējos poliolefīnus, rūpnieciskos kokrūpniecības ražošanas atlikumus un dažāda veida ķīmiskās piedevas iegūt paaugstinātās tecētspējas kompozīciju. Papildus izpētot tonēšanas iespējas un noturību pret ārējas vides aspektiem.
Projekta Nr. 1.2.1.1/16/A/009
Projekta īstenošana: Pētījums tiek īstenots projekta Meža nozares Kompetences centrs ietvaros. Meža nozares Kompetences centrs aptver divus zinātniskos virzienus:
- Jauni koksnes materiāli un tehnoloģijas;
- Meža kapitālvērtības palielināšana un mežsaimniecība.
Kompetences centra projekta mērķis ir atbalstīt vismaz 10 pētījumus atbilstoši definētajiem pētniecības virzieniem, attīstot jaunus produktus un tehnoloģijas nozarē un ieviešot tās ražošanā, tādējādi veicinot pētniecības un rūpniecības sektora sadarbību, kā arī nozares komersantu konkurētspējas paaugstināšanu.
Projekta laiks: 2016.gada 1.jūlija līdz 2018.gada 31.decembrim
Kopējais ERAF atbalsta apjoms projektam sastāda 3 206 250 EUR
PROJEKTA SOĻI:
- TEHNOLOĢISKO PIEDEVU TESTĒŠANA - Pētījuma projekta P6 aktivitātes „Tehnoloģiskās piedevas un to savietojamība” ietvaros tika testēti vairāki, populārākie tehnoloģiskie lubrikanti, kā arī to maisījumi, lai palielinātu kompozīcijas tecētspēju. Tālāk rit darbs pie optimālo koncentrāciju noteikšanas. Paralēli šiem darbiem arī notiek pārbaudes ar mērķi noskaidrot materiāla pārstrādes iespējas.
- KOMPOZĪTA NOTURĪBAS PĀRBAUDE - Pētniecības projekta aktivitātēs „Kompozīta noturība pret UV-stariem” un „Kompozīta, kā pārklājuma izmantošanas iespējas ” izmantoja iepriekš sagatavoto poliolefīnu-koksnes kompozīciju, kas tika izstrādāta kā pārklājums saplāksnim. Tika pētīta tās noturība pret UV-starojumu un vispārēja noturība pret ārējas vides apstākļiem gan mākslīgā novecošanas kamerā, gan dabīgos āra apstākļos novecošanas stendā. Paraugiem ar atšķirīgu UV-stabilizatora daudzumu un dažādiem krāsu pigmentiem noteica optimālos daudzumus, kādus būtu nepieciešams lietot šāda tipa kompozītu materiālos.
- KOMPOZĪTA NOVECINĀŠANA - Pētniecības projekta aktivitātes „Kompozīta noturība pret UV-stariem” turpinājumā tika novēroti iepriekš sagatavotie paraugi, kas dabīgos āra apstākļos ievietoti novecināšanas stendā. Kopumā, paraugiem esot 6 mēnešus āra apstākļos, tik novērota dramatiska krāsu toņa maiņa, kamēr mehāniskās īpašības samazinājums bija nebūtisks. Secināts arī, ka laika apstākļi - saule, ūdens, sals - kopumā ietekmē krāsu izbalēšanu būtiskāk nekā tikai saules apgaismojums, kas tika imitēts mākslīgas novecošanas kamerā.
