Projekta Nr. 1.2.1.1/18/A/007
Projekta īstenošana: Pētījums tiek īstenots Viedo materiālu kompetences centra projekta ietvaros.
Viedo materiālu kompetences centrs aptver trīs zinātniskos virzienus:
- Viedie materiāli;
- Biotehnoloģija;
- Viedās vides tehnoloģijas.
Kompetences centra mērķis ir atbalstīt vismaz 20 pētījumus atbilstoši definētajiem pētniecības virzieniem, attīstot jaunus produktus un tehnoloģijas nozarē un ieviešot tās ražošanā, tādējādi veicinot pētniecības un rūpniecības sektora sadarbību, kā arī nozares komersantu konkurētspējas paaugstināšanu.
Projekta laiks: 2019.gada 1.jūlijs līdz 2021.gada 31.maijs
Kopējais ERAF atbalsta apjoms projektam sastāda 4 708 111.50 EUR
PROJEKTA SOĻI:
- OPTIMĀLAS POLIOLEFĪNU MATRICAS IZVĒLĒ - Rūpnieciskā pētījuma aktivitātes „Optimālas poliolefīnu matricas izvēle” ietvaros tika veikti eksperimenti gan ar koksnes kompozīta, gan ar skaņas slāpējošā kompozīta pamat-matricas polimēru, mainot gan pašu polimēru, gan tehnoloģiskos parametrus. Skaņas slāpējošam kompozītam tika kombinēti dažāda veida polipropilēni un zema blīvuma polietilēni ar termoplastiskajiem elastomēriem, dažādas pārstrādes temperatūras. Rezultātā atlasīta optimālākā kompozīcija, kas ne tikai saglabā savu elastību pie augstas pildījuma pakāpes, bet arī ir relatīvi mehāniski noturīga. Savukārt koksnes kompozītam tika eksperimentēti dažādu veidu otrreizējās plastmasas atlikumi, izmantojot gan speciāli šķirotos plastmasas atkritumus, gan nešķirotos. Lielākais izaicinājums bija mazāku molekulu masu piejaukumi, kas veidoja defektus – “izkusumus”. Tomēr sekmīgi, adaptējot tehnoloģisko procesu, bija iespējama šo matricu izmantošana tālākā kompozītu pētniecībā. Realizācijas laiks: 16.06.2019. – 09.09.2019.
- TEHNOLOĢISKĀS PROCESA PIEDEVAS KOMPOZ;ITU EKSTRŪZIJAI - Rūpnieciskās pētījuma aktivitātēs ietvaros tika analizēta zinātniski pētnieciskā literatūra un veikti pētījumi par pirmreizēju poliolefīna pievienošanu nelielā apmēra, piedevu veidā, otrreizēju poliolefīnu maisījuma matricai, ar mērķi uzlabot pārstrādes un fizikāli mehāniskās īpašības. Pirmreizējie poliolefīni ir pieejami plašākā īpašību diapazonā, ik īpaši ar augstāku tecēt spējas diapazonu, kas būtiski ietekmē pārstrādēs iespējas. Savukārt ottreizēji poliolefīni ar augstu mehānisko noturību ir pieejami vien ar zemu tecētspēju, attiecīgi būtiski tiek apgrūtinātas pārstrādēs iespējas pēc koksnes daļiņu pievienošanas, kas vēl vairāk samazina kausējuma plūstamību. Tā pat arī tika strādāts pie jauna tipa tehnoloģiskajiem lubrikantiem, kas vienlaikus ir saderīgi gan ar saistīšanās aģentu, gan ar aukstākām pārstrādes temperatūrām, gan lieliem spiedieniem ekstrudēšanas procesā. Realizācijas laiks: 10.12.2019. – 09.03.2020.
- TEHNOLOĢISKIE PARAMETRI UN IESTATĪJUMI KOMPOZĪTU EKSTRŪZIJAI - Pētījuma aktivitātēs “Pētījums par dažādu tehnoloģisko parametru iestatījumiem" ietvaros tika veikta testi ar dažādiem ekstrudēšanas ātrumiem un ekstrudera konfigurācijām, pamatojoties uz literatūras analīzē iegūto informāciju. Izmantojot reciklētu-poliolefīnu matricu un mainot ekstrudera šneku griešanās ātrumu, tika novērots, ka labāka samaisīšanās un vienmērīgāka virsmas kvalitāte ir novērojama 100-120 apgr./min diapazonā, taču būtiski samazinās ekstrudēšanas produktivitāte un pieaug slodze. Optimālais diapazons ir 130-140 apgr./min, kas ir gandrīz par 10% zemāks kā pirmreizējam polipropilēna - koksnes kompozītam. Mainot ekstrudēšanas elementu konfigurāciju, kompozīta sajaukšanās sekcijā papildus tika pievienoti maisīšanas un reversu skrūves elementi ar mērķi uzlabot samaisīšanos. Papildus ievietošana palielināja izstrādes laiku par 8...20 sekundēm. Tālākajos pētījumos ar Skenējoša elektrona mikroskopa palīdzību, paredzēts pārbaudīt samaisīšanas kvalitāti. Realizācijas laiks: 10.06.2020. – 09.09.2020.
- KOMPOZĪTA SAVIENOŠANA AR SAPLĀKSNI - Eksperimentālās izstrādes aktivitātes “Kompozītu savietošana ar saplāksni” ietvaros tika pētītas lūzuma virsmas ar SEM palīdzību, kas radušās paraugiem pēc triecienizturības eksperimentiem. Lai novērtētu UV novecināšanas procesa ietekmi uz visu kompozīciju termiskajām, kā arī strukturālām izmaiņām, tika veikti diferenciāli skenējošās kolorimetrijas mērījumi, kā arī veikti atbilstoši kompozīciju termiskās stabilitātes mērījumi ar termogravimetrijas metodi.
Tālākajos eksperimentos paredzēts pārbaudīt kompozīta materiāla ievietošanu saplāksnī un kā tas ietekmē skaņas absorbcijas rādītājus. Realizācijas laiks: 10.12.2020. – 09.03.2021. - KOMPOZĪTA SAVIENOŠANA AR SAPLĀKSNI - PROTOTIPU IZSTRĀDE - Eksperimentālās izstrādes aktivitātes “Kompozītu savietošana ar saplāksni prototipu izstrāde” ietvaros tika izgatavotas saplākšņa kompozīcijas ar poliolefīnu-sāļu skaņas slāpēšanas slāni un citu skaņu slāpējošu materiāla slāni un veikti šo paraugu skaņas absorbcijas testi. Testu rezultāti parādīja, ka paraugos ar poliolefīnu-sāļu skaņas slāpējošo slāni skaņas absorbcijas koeficients ir labāks par paraugu, kurā bija ielīmēts cits skaņas slāpēšanas materiāls. Arī lieces mērījumi uzrādīja labus rezultātus salīdzinājumā ar paraugu, kam ielīmēts bija cits skaņas slāpējošais materiāls. Realizācijas laiks: 10.03.2020.–09.06.2021.
